با ما در ارتباط باشید

کانکس پرورش قارچ

کانکس و کانتینر پرورش قارچ

سرفصل‌ها

قارچ در سراسر جهان خوراکی محبوب، سالم، غنی‌شده از مواد مغذی محیطی بوده و دارای طعمی بسیار خوشمزه می‌باشد. این در حالی است که پرورش قارچ دکمه‌ای نیازمند مجموعه‌ای از تجهیزات و مراکز تولید است که خود یک چالش به‌حساب می‌آید. از زمان‌های بسیار دور، در مناطقی که دارای آب و هوای خاصی بوده اقدام به پرورش قارچ می‌شد، مانند مناطق سنگی که از لحاظ جغرافیایی مناسب باشند. این روزها صنعتی شدن زندگی سبب شده است تا عمل کشت و فراوری نیز به گونه‌ای دیگر انجام، و به سرعت آن افزوده شود.

در مقاله پیش رو سعی خواهیم کرد تا شما را با روش کشت رایج این روزها یعنی استفاده از کانکس پرورش قارچ بیشتر آشنا کنیم و بتوانیم راهنمایی‌های خوبی ارائه دهیم. با ما همراه باشید تا هر آنچه از کانکس پرورش قارچ را می‌خواهید بدانید.

 

پرورش قارچ در کانکس

 

چرا کانکس پرورش قارچ؟

کانکس پرورش قارچ بسیار ساده ساخته می‌شود و می‌تواند نیاز شما را برای شغلی پرسود و درآمد برآورده کند. هدف استفاده از این ابزار، امکان ایجاد شرایط راحت و ساده برای پرورش قارچ می‌باشد. کانکس پرورش قارچ برای کم کردن فضای مورد نیاز تولید و کشت، همچنین کاهش هزینه‌های اولیه و بازدهی بالا تولید شده است که طرفداران بسیاری نیز دارد.

 

نکات مهمی که باید پیش از تهیه کانکس پرورش قارچ آنها را بدانید

از نکات قابل توجه موجود در این محصول می‌توان به فضای محصور، کنترل گردش هوا و قابلیت air washer یا هواسازی مخصوص تولید و کشت قارچ اشاره کرد که اغلب برای پرورش قارچ دکمه‌ای و صدفی به کار می‌رود. ازجمله نیازهای یک کانکس پرورش قارچ، دستگاه تولید رطوبت و مه پاش می‌باشد که می‌تواند محیط را برای رشد قارچ به نحو احسنت آماده کند. به کارگیری دستگاه الکتروسونیک نیز در این امر کمک کننده است.

تمام موارد فوق باید در یک محیط عایق اتفاق بیافتد؛ پس این یک نیاز اساسی است که بی‌شک کانکس پرورش قارچ در این زمینه بسیار بهتر و کارآمدتر از سالن‌های پرورش ظاهر می‌شود و عمر مفید آن بسیار طولانی‌تر از چادرهای برزنتی است که بر روی سالن کشیده می‌شود.

یادتان نرود که در اصل سالن‌های پرورش قارچ برای محیط صنعتی تولید شده و منطقی است که هزینه بسیار زیادی با خود به همراه دارند. برای شروع با سرمایه اندک بهتر است با بهره بردن از کانکس پرورش قارچ، هزینه‌ها را کاهش داده و بازدهی را بالا ببرید تا به نتیجه‌ای مطلوب برسید.

 

پرورش قارچ در محیط بسته

 

تفاوت کانکس پرورش قارچ با سالن و سوله

احتمالاً مهم‌ترین مسئله این باشد که فرق میان سالن با کانکس پرورش قارچ در کنترل دمای محیط آن است. همان‌طور که می‌دانید کشور عزیزمان دارای فصل‌های متعدد آب و هوایی است؛ با احتساب حساسیت قارچ به دگرگونی دمای محیط، همچنین متغیر بودن سرعت رشد و باروری آن در فرآیند کشت، نباید میزان اختلاف دمای محیط در کلیه نقاط بافتی که قارچ را پرورش می‌دهیم، زیاد باشد. پس در خصوص کانکس پرورش قارچ می‌توان گفت که به‌طور قطع با توجه به میزان خرابی کمتر، عمر اقتصادی بیشتر، قابل کنترل بودن دمای محیط، استقامت بیشتر در پیش آمد های طبیعی و کاهش هزینه‌های نگهداری، انتخاب بهتری برای شما محسوب می‌شود.

 

ابعاد

برای ساخت کانکس پرورش قارچ به شکل عمومی محدودیت خاصی وجود ندارد اما بخواهیم اگر به‌شکل صنعتی و اقتصادی به آن نگاهی بیندازیم، اغلب کانکس پرورش قارچ در طول 18 متر، عرض 7.5 متر و ارتفاع 3 متر تولید می‌شود. ابعاد فوق به شکل واحد است و مقدار ظرفیت آن 22 تن کمپوست بوده تا به لحاظ میزان سود دهی توجیه اقتصادی داشته باشد.

 

نحوه ساخت

اغلب در خصوص نحوه ساخت کانکس پرورش قارچ سؤال‌های بسیاری پرسیده می‌شود. مهم‌ترین نکته در خصوص چگونگی تولید اجزای کانکس پرورش قارچ این است که سقف آن عایق ساخته می‌شود؛ اکثر اوقات از پشم‌شیشه، ورقه‌های عایق و دیوارهای دوبل از جنس گالوانیزه که در مقابل گرما و سرما مقاومت زیادی دارند، استفاده می‌شود. مورد بعدی، نصب دستگاه تهویه می‌باشد که هوای مرده را به بیرون هدایت کند و موجب گردش هوا شود. همچنین برای جلوگیری از نفوذ آفات و حشرات مزاحم، پنل ها و صفحات استیل پلی‌اورتان نصب می‌شود تا عایق مناسبی به وجود آید.

و اما نکته مهم دیگر در خصوص ساخت یک کانکس پرورش قارچ، به کارگیری زهکش و شبکه فاضلاب در کف آن است تا آب‌های اضافی از این طریق خارج شود و محیطی تمیز بوجود آید. در خصوص قفسه‌بندی کانکس پرورش قارچ هم باید گفت، پروفیل‌های آلومینیومی ضد زنگ مطابق با استاندارد های بین‌المللی بهترین انتخاب در روند ساخت می‌باشند چرا که تجربه نشان داده عمل پرورش قارچ را آسان‌تر می‌نماید.

 

در انتها لازم به ذکر است که قیمت انواع کانکس پرورش قارچ برحسب ابعاد، متریال و نحوه ساخت آن متغیر بوده و در این خصوص پیشنهاد می‌شود از کارشناسان فروش مشورت‌های لازم گرفته شود.

سرفصل‌ها

آخرین مقالات

این مقاله را به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات کانتینر و کانکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما