با ما در ارتباط باشید

کانتینر

کانتینر

کانتینرها بخشی جدایی ناپذیر در کل صنعت حمل و نقل و تجارت به شمار می‌روند. آنها گونه‌های مختلفی از محصولات را با استفاده از انواع وسایل ارتباطی از یک سو به سوی دیگر منتقل می‌کنند. این ابزار کاربردی این قابلیت را دارد که از محتویات خود در سفرهای طولانی محافظت کند، در نتیجه می‌توانید از اینکه محموله‌تان صحیح و سالم به دست صاحبش می‌رسد اطمینان حاصل کنید.

حال در ابتدا خوب است که بدانیم کانتینر چیست و چه کاربردهایی می‌تواند داشته باشد. به طور کلی، کانتینرها یکی از ابزارهای مورد استفاده در حمل و نقل کالا، آن‌هم به‌صورت جهانی به‌حساب می‌آیند و چندین سال است که به دلایل بسیاری که اغلب مهم و کاربردی نیز هستند، از اهمیت ویژه‌ای برای صنعت حمل و نقل برخوردارند. این محصولات دارای گنجایش بالا و مقاومتی مثال‌زدنی هستند که حتی در شرایط خاص، مسافت‌های طولانی، آب و هوای ناپایدار همچون باران، طوفان و … بسیار کاربردی ظاهر می‌شوند.

تاریخچه‌ی کانتینر

از شروع زیست انسان، یکی از حرفه‌هایی که برای ادامه‌ی زندگی مرسوم بوده، شغل حمل و نقل آن هم به روش‌های مختلف است. بسیاری از افراد در زمان‌های دور با حمل و نقل بذر کشاورزی و محصولات مختلف امور خود را می‌گذراندند. در گذشته انسان برای اینکه حمل و نقل را به شیوه راحت‌تری به انجام برساند، چرخ را ابداع کرد و حیوانات گوناگونی را برای حمل و نقل به خدمت گرفت.

با توجه به شرایط مختلف و با گذشت زمان حمل و نقل به روش‌های گوناگونی انجام شد. کشورمان ایران هم از این قاعده مستثنا نبوده و حمل و نقل در این کشور پیشرفت‌های فراوانی را به خود دیده است. همگی به خوبی می‌دانیم که ایران دارای تمدنی بسیار کهن است و با توجه به این موضوع پیشینه‌ی بسیار طولانی و درخشانی در حیطه‌ی تأسیس راه، حمل و نقل، باربری و از این دست موارد دارد. حمل و نقل بار در کشورمان به شکل مداوم از دیرباز تا به الآن وجود داشته است.

سال‌ها گذشت تا حمل و نقل به شکل دریایی، هوایی و ریلی توانست به موفقیت‌های چشم‌گیری دست یابد. یکی از مهم‌ترین دلایل این پیشرفت که سبب گسترش حمل و نقل، نه‌تنها در ایران بلکه جهان شد، استفاده از ابزاری به اسم کانتینر بود. از ابتدا در بحث انتقال کالا، دغدغه‌هایی همچون ظرفیت، استحکام، ایمنی، زمان بارگیری و … با انسان بوده که این ابزار تا حد زیادی توانسته به انبار کردن محصولات و حمل‌ونقل آن‌ها کمک کند. در ادامه سعی خواهیم کرد در مورد کانتینر، کاربردها و انواع آنها اطلاعات و جزئیات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم؛ با ما همراه باشید.

تحول کانتینر در طول زمان

در گذر زمان با پیشرفت‌هایی که در تکنولوژی و علم نوین جهانی صورت گرفت، هدف و کاربردهای کانتینرها نیز تغییرات زیاد و چشم‌گیری داشته است. این روزها مفاهیم گسترده و کاربردهای بیشتری برای این ابزار مهم در نظر گرفته شده و به همین دلیل کارکرد و خواستگاه این ابزار، به شکل باورنکردنی تحت تأثیر قرار گرفته است.

انواع کانتینر

همان‌طور که تا به اینجا گفته شد، کانتینرها کاربردهای فراوانی دارند و این کاربری زیاد نیازمند ایجاد تغییراتی در ساختار آنها می‌باشد. کانتینرها را می‌توان به لحاظ ابعاد و نوع کاربری آنها بررسی و در دسته‌های مختلفی قرار داد. ابتدا بر اساس ابعاد شروع به بررسی برخی نمونه‌های معروف‌تر می‌کنیم:

کانتینر 10 فوت

این نوع دارای ابعاد 2.5×3 متر با ارتفاع 2.60 متر است و به کانتینر 3 متری معروف می‌باشد که برای انبار کالا بسیار مناسب می‌باشد.

کانتینر 20 فوت

این محصول دارای ابعاد 6×2.5 متر با ارتفاع 2.60 متری می‌باشد که برای انبار کالا و حمل و نقل آن کاربرد دارد. این محصولات را نیز با نام کانتینر 6 متری نیز می‌شناسند.

کانتینر 40 فوت

نمونه‌های 12 متری به دو دسته تقسیم می‌شوند که دارای ابعاد 12×2.5 می‌باشند. نمونه‌ی معمولی آنها دارای ارتفاع 2.60 متر می‌باشد اما نمونه‌ی دیگر آن که کانتینر HIGHCUBE یا بلند نام دارد، از ارتفاع 2.90 متر بهره می‌برد که برای محموله‌هایی با ارتفاع بالا کاربرد دارد.

در ادامه به شکل کلی با طبقه‌بندی کانتینرها به لحاظ کاربری آشنا خواهیم شد.

کانتینر کالای خشک

کانتینر محموله‌ی خشک رایج‌ترین نوع در حمل و نقل کالاها و بازرگانی می‌باشد، که در ابعاد 20 و 40 فوت با جنسی از فولاد یا آلومینیوم عرضه می‌گردد. این مدل‌ها با طراحی و ساختی بی‌نظیر، دارای استحکام بالایی هستند که صحت و سلامت مرسوله را تضمین خواهند کرد.

کانتینر یخچالی

همان طور که از اسمش پیدا است، اغلب برای بارگیری مواد فاسد شدنی به کار گرفته می‌شود و مجهز به سیستم خنک کننده قوی، متناسب با کالای بارگیری شده می‌باشد. از این دست کانتینرها به شکل روزمره در خیابان‌های شهر بسیار دیده می‌شود.

کانتینر بغل بازشو

در خصوص مدل‌های بغل بازشو باید گفت از نوع معمولی 6 متری و 12 متری هستند که برایشان یک درب در قسمت طولی در نظر گرفته شده است و  قابلیت باز و بسته شدن دارند. این خصیصه باعث می‌شود تا کارهای متفاوتی برای آنها تعریف شود. از جمله کارکردهای جدید برای این نمونه‌ها که در جایی ثابت قرار می‌گیرند، استفاده به عنوان فروشگاه کانتینری، مرکز امداد، رستوران و … می‌باشد. لازم به ذکر است که نام دیگر این محصول کانتینر پهلو باز شو می‌باشد.

کانتینر روباز

کانتینرهای سرباز که اسم دیگر این نوع می‌باشد، فاقد سقف بوده و به کمک یک پارچه برزنتی محصولات بارگیری شده را می‌پوشانند و بیشتر برای کالاهای با ارتفاع زیاد و بلند مناسب می‌باشند. استفاده از این محصول این روزها باب شده و مورد استفاده بسیاری از افراد قرار می‌گیرد.

کانتینر عایق بندی شده

در برخی از کشورها که حیطه‌ی فعالیتشان غالباً بر مبنای صنعت حمل و نقل دریایی پایه گذاری شده، به دلیل شرایط محیطی موجود، نیاز به کانتینرهایی با عایق بندی استاندارد و مستحکم در برابر آب و طوفان و … به وجود آمد. از این جهت استفاده نوع خاصی از عایق بندی برای آنها انتخاب و در اختیار مجریان این امر قرار گرفت.

کانتینر تهویه دار

مناسب برای حمل مواد غذایی در انواع گوناگون که احتیاج به محیط خنک و خاصی برای نگهداری هستند، می‌باشد. به‌طور مثال برای  جابهجایی و انتقال انواع میوه و سبزی از شهری به شهری دیگر، از این محصول استفاده میشود.

کانتینر حرارتی

با داشتن عایق حرارتی در قسمت بدنه و یک موتور گرماساز، وسیله‌ای مناسب برای کالاهایی به شمار می‌روند که نیازمند به نگهداری در هوای گرم بوده و به شکل همیشگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع کانتینر کیفیت عایق و موتور گرماساز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

کانتینر مخزن دار

این محصولات متشکل از یک مخزن استوانه‌ای، ساخته شده از جنس فولاد درون یک چارچوب فلزی بوده که دارای اتصالات گوشه‌ای نیز می‌باشد. اسم دیگر این نوع، کانتینر تانکری می‌باشد. این ابزار مخزن دار برای حمل کردن انواع مایعات، از خوراکی گرفته تا مواد شیمیایی، سمی و گاز مایع بسیار پر کاربرد است که در حمل و نقل دریایی، زمینی و ریلی استفاده می‌شود.

کانتینر تاشو

اگر که از کمبود جای خود ناراضی هستید و این موضوع شما را بیش از اندازه در کارتان محدود کرده، می‌توانید از کانتینرهای تاشو استفاده کنید. همان‌طور که از اسمشان پیدا است، با قابلیت تا شدن تأثیر بسیار زیادی بر صرفه‌جویی فضا دارند و محیط قابل دسترس شما را وسیع‌تر می‌کنند.

کانتینر مسطح

در این مدل، محصول در سطح زیرین آن بارگیری و پس از مهار، آماده حمل و جابه‌جایی می‌شود که برای جابه‌جایی محصولات سنگین از جمله ماشین آلات، آهن و فولاد کاربرد بسیاری دارد.

کانتینر حمل احشام و حیوانات

با داشتن دریچه در قسمت طولی یا عرضی که سبب تعویض هوای داخل کانتینر می‌شود، امکان حمل و نقل حیوانات زنده فراهم شده است. در قسمت زیرین نیز دریچه‌های بخصوصی برای نظافت طراحی شده که با داشتن ادوات جانبی، از جمله جای غذا و آب برای تغذیه حیوانات، در سفرهای بلند مدت بسیار مناسب است.

کانتینر حمل خودرو

جابه‌جایی اتومبیل در مسافت‌های طولانی باید با ابزار مخصوص انجام پذیرد و به لحاظ رعایت ابعاد استاندارد جهانی، دارای محدودیت ارتفاع می‌باشد که با توجه به طول آن کانتینر 20 فوت، قابلیت حمل 1 خودرو و کانتینر 40 فوت حداکثر قابلیت حمل 2 خودرو را دارد.

نحوه‌ ساخت کانتینر

در ساخت کانتینر به طور معمول از ورقه‌های فولادی استفاده می‌شود. هر یک از ورق‌ها بعد از برش، فرم دهی و در انتها طبق نقشه به دیگری جوش داده می‌شوند. در خصوص کف این سازه نیز باید گفت که جنس آن از ورق فولادی ساخته شده که یک کفی چوبی بر روی آن قرار می‌گیرد تا مراحل جابه‌جایی محموله ساده‌تر شود. لازم به ذکر است که کف این محصولات باید به نحوی ساخته شود تا به نوعی ضد آب باشد و جلوی آسیب رسیدن محصولات حمل شده را بگیرد. کانتینرها را به شکل دست دوم هم می‌توان تهیه کرد. در این نوع خرید توجه به نحوه ساخت، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

یک کانتینر خوب و کارآمد چه ویژگی هایی دارد ؟!

این بی‌شک یکی از آن سؤال‌هایی است که باید پاسخش را به خوبی بدانیم. با توجه به توضیحات فوق، زمان مناسبی است تا به تعدادی از خصوصیت‌های یک کانتینر خوب بپردازیم تا از آنها به عنوان ویژگی‌های راهبردی جهت تشخیص اصالت و کیفیت کالا استفاده کنید.

  • کانتینر دارای استحکام مناسب و امنیت بالا باشد: جنس محصول از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چراکه امنیت و استحکام محصولاتی که داخل آنها قرار می‌گیرند تا جابه‌جا شوند را تضمین می‌کند.
  • کانتینر به شکلی ساخته شود که کاملاً برای بارگیری و تخلیه در کمترین زمان ممکن ایده آل باشد: قطعاً زمان و میزان سهولت بارگیری از خصوصیات بسیار مهمی است که اگر در شرایط ایده آل خود باشد، تأثیر و فواید آن به شکلی دومینو وار در پروسه حمل و نقل احساس می‌شود و رضایت صادرکنندگان و مأموران حمل را نیز به همراه دارد.
  • کانتینر با جایگاه تخلیه بار هماهنگ و متناسب باشد تا امکان پیاده سازی به بهترین شکل فراهم شود: اگر چنین نباشد و با جایگاه مد نظر شما هماهنگ نباشد، در فرآیند تخلیه بار از کشتی یا کامیون با مشکلات بسیاری مواجه خواهید شد و زمان و نیروی کارکنان به شکل جدی تحت شعاع قرار می‌گیرد.

در ادامه بد نیست که بدانید بخشی از خصوصیت‌های یک کانتینر از پایه می‌تواند متفاوت با سایر محصولات همنوع خود باشد. مثلاً اگر کانتینر مد نظرمان قرار است گونه‌ای از مواد غذایی مصرفی را حمل کند، وجود یک خنک کننده الزامی است، در صورتی که استفاده از خنک کننده برای محصولی متفاوت شاید کاملاً غیرعلمی به‌حساب بیاید. به همین علت ابزاری مثل کانتینر، در ابعاد گوناگون با ویژگی‌های متفاوت تولید شده و بر اساس نیاز کاربران به بازار ارائه می‌شوند. اما در نهایت نباید از یاد برد که به لحاظ اندازه، المان‌های مورد نظر محصول، ویژگی‌های ظاهری، تعداد درهای ورودی و خروجی و سایزهای آن باید اصول استاندارد سازی را رعایت و اعمال کرد.

مزیت‌های استفاده از کانتینر

تاکنون دیگر به احتمال زیاد متوجه اهمیت حمل کالا از طریق کانتینر شده‌اید! اما هنوز کارمان به پایان نرسیده است. در این بخش سعی داریم به چند نمونه از فواید و مزیت‌های استفاده از این ابزار بی نظیر اشاره کنیم تا به کمک آنها در انتخاب مناسب‌ترین گزینه‌های پیش رویتان، موفق‌تر عمل کنید.

  • امکان ارسال، با امنیت بالا و کمترین ریسک خسارت یا سرقت کالا: فرایند بارگیری حمل و تحویل توسط افراد متخصص انجام می‌شود که این خود گواهی است برای اطمینان از امنیت و ریسک پایین آسیب دیدن کالا.
  • حمل یک‌باره محموله‌های بزرگ: به دلیل ظرفیت بالایی که کانتینر دارد امکان حمل و نقل محصول در یک نوبت به وجود خواهد آمد که این از ویژگی‌های خاص و کاربردی در زمینه‌ی حمل و نقل به‌حساب می‌آید.
  • طی شدن پروسه سفارش و تحویل به مشتری بدون دخالت واسطه: هنگامی که قرار است فرایند حمل و نقل با کانتینر انجام شود، خود به خود واسطه حذف و هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کند.
  • کم شدن زمان بارگیری و تخلیه بار: از مشکلات قدیمی در حمل و نقل می‌توان به مدت زمان بارگیری اشاره کرد. مشکلی که همیشه دست و پا گیر بوده و این روزها به لطف کانتینرها دیگر قرار نیست با آن دست و پنجه نرم کنیم.
  • کاهش هزینه‌ی مربوط به بسته بندی، بارگیری و تخلیه‌ی کالا

قیمت و خرید کانتینر

قیمت‌گذاری این محصولات به عواملی نظیر ابعاد، متریال استفاده شده، کاربرد و … بستگی دارد. شما می‌توانید با برقراری ارتباط به نمایندگان فروش، از قیمت روز کانتینر اطلاع پیدا کنید. یک مشاوره‌ی خوب می‌تواند از خرج‌های اضافه و بی دلیل جلوگیری کند و مناسب‌ترین محصول با توجه به نیاز کاربر به ایشان معرفی گردد؛ پس پیشنهاد می‌کنیم که حتماً قبل از خرید کانتینر با متخصصین ما تماس حاصل نمایید و از دانش و اطلاعات آنها بهره ببرید.

 

جمع‌بندی

تمامی نکات و مزیت‌های ذکر شده آن‌قدر با اهمیت بوده است که بسیاری از کارشناسان از این ابزار مهم به‌عنوان یک رنسانس و دگرگونی بزرگ در حیطه‌ی باربری یاد کرده‌اند. پس دیگر می‌توان با قاطعیت گفت کانتینر ابزاری است ایده آل و پرکاربرد که می‌توان با خیالی راحت به آن اعتماد کرد.

تماس با ما